SKODA ΞΑΝΘΗ – ΑΡΗΣ 0-2

Ο Άρης έκανε την υπέρβαση και με δύο γκολ του Ιωακείμ Μπενίσκου, επικράτησε 2-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια, ανέτρεψε το 1-2 του πρώτου αγώνα και πήρε τη πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Αυταπάρνηση και πάθος από τους παίκτες του Γιώργου Χατζάρα, οι οποίοι θα παλέψουν για το δεύτερο τρόπαιο σε έξι απόπειρες. Ασυνεπείς στο ραντεβού με την ιστορία παρουσιάστηκαν οι Ακρίτες, στους οποίους κόστισαν άγχος και ατομικά λάθη.

Ο Άρης έκανε την υπέρβαση και με δύο γκολ του Ιωακείμ Μπενίσκου,
επικράτησε 2-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια, ανέτρεψε το 1-2 του πρώτου αγώνα και πήρε
τη πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Αυταπάρνηση και πάθος από τους
παίκτες του Γιώργου Χατζάρα, οι οποίοι θα παλέψουν για το δεύτερο τρόπαιο σε έξι
απόπειρες.

Ασυνεπείς στο ραντεβού με την ιστορία παρουσιάστηκαν οι Ακρίτες,
στους οποίους κόστισαν άγχος και ατομικά λάθη.

Οι δύο προπονητές δεν επεφύλασσαν εκπλήξεις και έριξαν στο γήπεδο
ό,τι καλύτερο διέθεταν. Ο Γιάννης Ματζουράκης, άφησε στον πάγκο τον "ήρωα" του πρώτου
αγώνα, Βλάση Καζάκη, προκειμένου να εμμείνει στο δίδυμο των Λουτσιάνο – Λαμπριάκου.
Από την άλλη, ο Γιώργος Χατζάρας έβαλε στην κορυφή της επίθεσης στον Ιωακείμ Μπενίσκο,
με τους Κουεμάχα και Νεμπεγλέρα να βοηθούν.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο πρώτο
λεπτό, ο Κουεμάχα ανακόπηκε με λανθασμένη υπόδειξη οφ σάιντ και ενώ έβγαινε μπροστά
από τον Πιζανόφσκι. Ο Χατζάρας όμως πρόσταζε συνεχώς για πρέσινγκ, μήπως και έρθει
το γρήγορο γκολ, κάτι που κατάφερε να πετύχει ο Μπενίσκος. Ο υψηλόσωμος φορ, αφού
πρώτα σπατάλησε μία καλή επίθεση νωρίς, στο 8ο λεπτό, βρέθηκε σε επίκαιρη θέση από
τα αριστερά μετά από κάθετη μπαλιά του Νεμπεγλέρα, έπιασε το ζυγισμένο διαγώνιο
σουτ και έστειλε τη μπάλα εκεί που ο πορτιέρο των γηπεδούχων δε μπορούσε να κάνει
κάτι.

Η επιχείρηση "αιφνιδιασμός" είχε αποδώσει και πλέον ο Άρης θα μπορούσε
να ψάξει το γκολ πρόκρισης με μεγαλύτερη υπομονή. Βέβαια, οι γηπεδούχοι έδειχναν
να ξεπερνούν τον αρχικό σκόπελο του άγχους που έχει ένας… πρωτάρης σε ένα τόσο
σημαντικό ραντεβού και με τον Γαρπόζη να παίρνει προσπάθειες από τα αριστερά, μετέφεραν
την πίεση στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως να προκύπτει κάποιος σοβαρός κίνδυνος για
τα καρέ του Πουρλιοτόπουλου.

Το πρώτο ημίχρονο έφτανε στο τέλος του δίχως περαιτέρω συγκινήσεις.
Σε μία ανύποπτη στιγμή όμως στο 41ο λεπτό, ο Σταύρος Λαμπριάκος "έσπασε" το οφ σάιντ,
μπήκε από τα δεξιά στη περιοχή του Πουρλιοτόπουλου, αλλά ο 35χρονος πορτιέρο αντέδρασε
ιδανικά και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Η προαναφερθείσα ήταν
και η τελευταία στιγμή ενός πρώτου μέρους στο οποίο φάνηκε περίτρανα πως το άγχος
είχε λυγίσει την Ξάνθη. Αν ο Άρης διέθετε ταχύ κέντρο, τότε το δίδυμο των Άντζα
– Πρίττα θα είχε εκτεθεί ανεπανόρθωτα αλλά οι Πασσαλής και Μουράφσκι προτίμησαν
να διατηρήσουν τις θέσεις τους και μόνο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε στο ίδιο μοτίβο. Μόλις στο 48ο λεπτό, ο
Άρης πήρε σκορ πρόκρισης. Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Μπενίσκος και πάλι, πετάχτηκε
στο ύψος της περιοχής, καθήλωσε Ζαπρόπουλο – Σίκοφ, εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο
του Πιζανόφσκι και με το κεφάλι, έκανε το 2-0. Σπουδαίες στιγμές για τον 24χρονο
φορ, ο οποίος αγωνιζόταν με πρόβλημα στη γάμπα από το πρώτο τέταρτο αλλά ο Χατζάρας
επέμενε να τον κρατάει στο γήπεδο.

Ο Γιάννης Ματζουράκης έβλεπε το όνειρο να ξεθωριάζει και αντέδρασε
με την είσοδο των Καζάκη – Τοροσίδη στο γήπεδο, βάζοντας τον πρώτο στη γραμμή πυρός
και δίνοντας την ίδια ώρα το ελεύθερο στον Ντενίζ Μπαϊκαρά να κινείται ελεύθερα.

Ο Χατζάρας απάντησε με την είσοδο του Χρυσάφη αντί του Μπενίσκου,
με τον νεοεισελθόντα να κινείται στον χώρο του κέντρου και τον ρόλο του… μοναχικού
καβαλάρη στην επίθεση να αναλαμβάνει ο Κουεμάχα.

Ήταν λογικό όσο πλησιάζαμε προς το τέλος, το καθαρό μυαλό να…
πηγαίνει περίπατο. Έτσι, οι παίκτες του Άρη μπορούσαν ακόμη πιο εύκολα να εξουδετερώνουν
τα ατού των Ακριτών, οι οποίοι χρειάζονταν το γκολ για να πάνε παράταση. Οι ελπίδες
είχαν εναποτεθεί στα χτυπήματα του Λουτσιάνο από στημένες φάσεις αλλά ο Βραζιλιάνος
είχε δείξει από νωρίς πως δε βρισκόταν σε καλή μέρα. Λαμπριάκος και Σίκοφ (είχε
προωθηθεί) έφτασαν στο 89ο λεπτό κοντά στο γκολ αλλά ο Πουρλιοτόπουλος, σε πρώτο
χρόνο, ήταν σε ετοιμότητα, ενώ τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, καθιστούσαν τα πάντα
δυνατά.

Η μεγάλη φάση όμως δεν ήρθε, ο Πουρλιοτόπουλος κράτησε μάλλον εύκολα
και έτσι ο Άρης πέρασε για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια στον τελικό του Κυπέλλου.
Η Πάτρα περιμένει τον αντίπαλο… Όσον αφορά στους διακριθέντες, ο Μπενίσκος ήταν
βέβαια η μορφή του αγώνα, με τους Κουεμάχα – Μουράφσκι – Νεμπεγλέρα να ακολουθούν
από κοντά. Από την άλλη, Άντζας και Πρίττας πατούσαν σε άλλο γήπεδο, ο Λουτσιάνο
δεν είχε τις γνωστές εμπνεύσεις του, ενώ ο Λαμπριάκος σπάνια βρέθηκε σε επίκαιρη
θέση και όποτε τα κατάφερε, δεν είχε τη τελική επιλογή που θα ήθελε.

Διαιτητής: Τεροβίτσας Κίτρινες κάρτες: Πρίττας, Λαμπριάκος – Μαρκομιχάλης,
Μπενίσκος, Νεμπεγλέρας, Ινόγκι, Κολτσίδας.

Οι συνθέσεις Ξάνθη: Πιζανόφσκι, Παπαδημητρίου, Ζαπρόπουλος, Άντζας
(58' Τοροσίδης), Μαχράντζε, Σίκοφ, Μπαϊκαρά (76' Βόζαμπαλ), Πρίττας, Γαρπόζης (59'