Βραβεύσεις και πρότυπα

Η επιβράβευση κάθε προσπάθειας επιβάλλεται ώστε να συνεχιστεί η πρόοδος.

Η βράβευση όμως όσων διακρίνονται δημιουργεί και πρότυπα.

Τα χρειαζόμαστε τα πρότυπα.

Οι Έλληνες πάντα γεννούσαν πρότυπα.

Η επιβράβευση κάθε προσπάθειας επιβάλλεται ώστε να συνεχιστεί η πρόοδος.

Η βράβευση όμως όσων διακρίνονται δημιουργεί και πρότυπα.

Τα χρειαζόμαστε τα πρότυπα.

Οι Έλληνες πάντα γεννούσαν πρότυπα.

Οι τομείς ευφυΐας είναι αρκετοί, ένας απ΄αυτούς αφορά την μαθηματική και κριτική σκέψη. Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρία έχει καθιερώσει δεκαετίες τώρα, τους γνωστούς σε όλους μαθηματικούς διαγωνισμούς με τα τιμητικά ονόματα των αρχαίων σοφών, ΘΑΛΗΣΕΥΚΛΕΙΔΗΣΑΡΧΙΜΗΔΗΣ. Η διάκριση και στους τρεις οδηγεί τον μαθητή στις Ολυμπιακές ομάδες Μαθηματικών της χώρας μας που είναι δύο, ¨οι μικροί¨ και ¨οι μεγάλοι¨ με 12 άτομα η κάθε μία. Οι ομάδες αυτές εκπροσωπούν τη χώρα μας στους διεθνείς διαγωνισμούς μαθηματικών, την Βαλκανιάδα και την Ολυμπιάδα. Όσοι από τους μαθητές κατακτήσουν μετάλλιο σε αυτές τις διεθνείς αναμετρήσεις εισάγονται καθ΄ υπέρβαση, χωρίς επιπλέον εξετάσεις, σε όποια σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ θέλουν η οποία φυσικά έχει τα Μαθηματικά ως μάθημα κατεύθυνσης.

Πριν μερικά χρόνια καθιερώθηκε και ένας ακόμη μαθηματικός διαγωνισμός, ο λεγόμενος, ¨μικρός Ευκλείδης¨ και απευθύνεται σε μαθητές Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού.

Στον διαγωνισμό αυτό συμμετείχαν πέρσι ( 2013 ) μερικές εκατοντάδες μαθητές σε κάθε νομό. Στο Ν. Ξάνθης και από όσα σχολεία συμμετείχαν διακρίθηκαν περίπου 120 μαθητές στους οποίους η ΕΜΕ με το παράρτημά της στο Ν. Ροδόπης, απονέμει τους επαίνους την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014, 11πμ, στο Δημοτικό αμφιθέατρο Ξάνθης.

Όσοι από τους συλλόγους γονέων του κάθε σχολείου διατίθενται μπορούν να προσφέρουν και κάποιο συμβολικό δώρο στους μαθητές τους.

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει και δύο ομιλίες, μία του μαθηματικού κ. Βασίλη Στεφανίδη από τη Κομοτηνή με τίτλο ¨Μοτίβα και Πρότυπα¨ και μία της μαθήτριας Ζωής Τσαγγαλίδου από το ΑΞΙΟΝ της Ξάνθης, που διακρίνεται στους μαθηματικούς διαγωνισμούς και συμμετέχει στην ομάδα της Μαθηματικής Ολυμπιάδας, με τίτλο  ¨ Η αλήθεια μιας προσπάθειας¨ .

Οι μικροί … ¨Ευκλείδηδες¨… είναι:

Δ. Σχ. ΜΙΚΡΟΥ ΕΥΜΟΙΡΟΥ: Μαυρίδου Αικατερίνη

Δ. Σχ. ΠΕΤΕΙΝΟΥ: Σκούφος Στυλιανός και Γκουλιαμτζής Ευάγγελος

Δ. Σχ. ΔΕΚΑΡΧΟΥ: Δημητρίου Γεώργιος και Παρασκευάς Χρήστος

Δ. Σχ. ΑΒΔΗΡΩΝ: Μερμικλής Βασίλειος και Γεωργιάδης Παναγιώτης

Δ. Σχ. ΓΕΝΙΣΕΑΣ: Γεωργιάδου Ρόζα και Νεοφυτίδης Ιωάννης

Δ. Σχ. ΕΡΑΣΜΙΟΥ: Κερζεβάνη Μαρία και Φωταρίδου Ελένη

Δ. Σχ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΕΡΑΣΜΙΟΥ: Νιαζήφ Ογλού Μπερκάντ, Σεήμ Ογλού Αλεινά, Αλή Ογλού Ενίς

Δ. Σχ. ΕΞΟΧΗΣ:  Τζιβαρτζίδου Ελευθερία και Φραγκόπουλος Πέτρος

Δ. Σχ. ΚΙΜΜΕΡΙΩΝ: Αντωνίου Ραφαήλ και Συμεών Παναγιώτης

ΑΞΙΟΝ: Αντωνιάδης Τσαραμπουλίδης Δημήτριος, Γεννάδιος Κωνσταντίνος, Σκεύας Γεώργιος, Παπανικολάου Δημήτριος, Μακρίδου Άννα, Ροδίτης Ηλίας Κων/νος, Μαρκοπούλου Μυρσίνη, Αληκάν Καραχασάν

1ο Δ. Σχολείο: Κερασίδης Μάριος Ξενοκράτης, Ντούμας Αναστάσης, Πλευρίδη Βασιλική Βαρβάρα, Μπέρτου Αθανασία, Λασκαρίδου Φιλοξένη Κυριακή, Λεβέντης Θοδωρής, Τσακήρ Κιουτσούκ Σουζάν, Μάτης Γιάννης, Μαντάκ Σενέμ, Τουμόύλ Μπαρής

2ο Δ. Σχολείο: Γιαπουντζής Στέλιος, Βουρνούκας Ιωάννης, Ιμαμίδης Αβραάμ, Καλούδης Απόστολος

3ο Δ. Σχολείο: Γκαϊδατζή Ιωάννα,Παπαδοπούλου Μαρία, Καράμπελας Ιωάννης, Παρσελιάς Ευστράτιος, Τσατσούλης Αθανάσιος, Σιμωνίδου Άννα, Κίτσου Ασημένια, Τοπαλίδης Μιχάλης, Μακρή Αθηνά Μελίνα, Φωτιάδου Ζωή, Μαυρίδου Βασιλική, Παλαχάνη Μαρία, Σεκερτζής Δημήτριος, Τενανάκη Αλεξάνδρα Αναστασία, Γιαπαντζίδης Ελευθέριος, Ευστρατίου Δημήτριος Ραφαήλ, Ξαντινίδης Θεόδωρος, Τζεβελέκου Παναγιώτα, Αποστολίδης Κων/νος, Δολιανίτης Βίκτωρ, Ευθυμίου Γεώργιος, Ναλία Μαρία, Χατζηιωάννου Σοφία, Αλεξίου Μαρία, Δανίκα Ιωσηφίνα Μαρία, Ευθυμιάδου Ιωάννα, Ευστρατίου Χριστίνα Ευρώπη, Κιβρίκης Γεώργιος,

4ο Δ. Σχολείο: Αθανασιάδου Όλγα, Κωνσταντινίδου Ιωάννα, Σιδηροπούλου Ολυμπία, Φράγκος Χαράλμπος, Χαμηλάκης Νικόλαος, Τσάκαλου Γεωργία, Χατζησάββας Νικόλαος, Χρηστίδης Δημήτριος, Κοντογιάννης Αναστάσιος, Καμενίδης Ιορδάνης, Κελεσιάδης Κων/νος

5ο Δ. Σχολείο: Τσαουσίδης Θεόδωρος, Τσαουσίδου Αγγελική, Ζουμπαρά Μαρία, Ζερενίδης Κωνσταντίνος

6ο Δ. Σχολείο: Καρλή Ελένη, Σκούρας Νικήτας, Παπαϊωάννου Ευάγγελος, Αφεντούλη Αθανασία, Ιωαννίδης Νικόλαος, Φελεκίδης Νικόλαος, Χατζηαντωνίου Μαργαρίτα, Κεχαγιόγλου Γεώργιος, Μαρσίδης Στέφανος, Αρχοντάκης Επαμεινώνδας

7ο Δ. Σχολείο: Κώτσαλη Σουλτάνα, Τόλας Γεώργιος

10ο Δ. Σχολείο: Θεοδωρακέας Ευάγγελος, Παλαιολόγου Λήδα Μαρίνα, Τσατλίδου Μαρία, Ιωακειμίδης Παντελεήμων, Παπαπέτρου Ιωάννα

11ο Δ. Σχολείο: Γρηγοριάδης Χρήστος, Τσιουρέ Λάντγουελ, Ελίζαμπεθ Άννη Χαρούλα, Τσολαρίδης Ηλίας, Κίτσου Ελένη Μαρία

12ο Δ. Σχολείο: Ρωσσίδης Φίλιππος, Τσολέλης Γιώργος, Γαλανόπουλος Σπύρος, Τσιγαρά Φωτεινή, Χριστοδούλου Βάϊος, Ευθυμίου Θεοδώρα, Επιτρόπου Παρασκευάς, Κεστελίδης Φίλιππος

13ο Δ. Σχολείο: Αϊναροζίδου Ελένη, Καλτσά Κωνσταντίνα, Κουτσόγλου Ηλίας, Μουρβάκη Χρύσα, Σιάκκας Στέργιος, Τάσιος Αναστάσιος, Χριστοφορίδης Θεόδωρος, Αθανασίου Κοντοστόλη Άννα, Αρχοντάκη Έλενα, Αθανασοπούλου Μαρία

14ο Δ. Σχολείο: Πότσιου Ευστρατία, Πάγγου Ελένη, Τζουβελέκης Μάριος, Αλτάν Αβτζή

18ο Δ. Σχολείο: Καραμήτρου  Αλεξάνδρα και Γάτος Αντωνίου Κωνσταντίνος

Το παράρτημα Ν. Ροδόπης της ΕΜΕ συγχαίρει και από τη θέση αυτή τους μαθητές και ευχαριστεί:

  • τον Δήμο Ξάνθης και τον πρ. του Κέντρου Πολιτισμού κ.. Εμ. Φανουράκη, για την παραχώρηση της αίθουσας.
  • τα σχολεία ΑΞΙΟΝ για την οργάνωση της εκδήλωσης
  • τους Δ/ντες των σχολείων για την συνεργασία τους
  • τους χορηγούς των δώρων προς τους μαθητές.

 

Σταύρος Σ. Λίτσας

Μαθηματικός

Πρ. Εκπ/κου Συμβουλίου ΑΞΙΟΝ

Σχετικά Άρθρα

Διαβάστε Επίσης
Close
Back to top button