Επαιξε όσο μπορούσε

Δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα για την SKODA ΞΑΝΘΗ που έχασε με 0-2 από τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ολαϊτάν (24’), Ιμπαγάσα (89’) ενώ οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ έμειναν με την προσπάθεια και το δοκάρι του Βάλλα στο 27’.

Ο Αρετόπουλος απέβαλε με 2η κίτρινη τον Ντε Γκούζμαν στο 48’ με την SKODA ΞΑΝΘΗ να παίζει σ’ όλο το β’ μέρος με 10 παίκτες.

Στο 73’ αποβλήθηκε και ο Χολέβας με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα πάνω στον Σολτάνι.

Οι δηλώσεις των προπονητών

“Περιμέναμε πως το παιχνίδι θα είναι έτσι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πιο καλοί, το σκορ δεν αντικατοπτρίζει τις ευκαιρίες που είχαμε. Στο δεύτερο είχαμε κάποια προβλήματα, αλλά θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και μας άξιζε η νίκη», είπε χαρακτηριστικά στην κάμερα της Nova, ο προπονητής του Ολυμπιακού Μίτσελ.

Ο Ράινερ Μάουρερ μετά το τέλος του αγώνα τόνισε στην κάμερα της Nova: «Είχαμε καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο στην αρχή, είχαμε και στο τέλος αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Ο Ολυμπιακός έχει καλή άμυνα, δυσκολευτήκαμε πολύ και δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι από αυτό το ματς».