SKODA ΞΑΝΘΗ – Πανθρακικός 1-0

Την τρίτη της νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος και την 6η φετινή συνολικά, πήρε η SKODA ΞΑΝΘΗ το απόγευμα της Κυριακής.

Παίζοντας στο γήπεδό της με αντίπαλο τον Πανθρακικό, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση των φιλοξενούμενων και έφτασε τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το γκολ για τους νικητές στο τελικό 1-0 σημείωσε ο Παπαστεριανός στο 86ο λεπτό με τον μέσο της ξανθιώτικης ομάδας να σκοράρει για 2η φορά φέτος.

Οι φάσεις του αγώνα

8’ Το σουτ του Ηλιάδη μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

14’ Άστοχο σουτ από τον Παπαγεωργίου.

34’ Σέντρα του Ντιμιτρόφ, κεφαλιά του Βασιλακάκη με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

36’ Σουτ του Ντιγκινί άουτ.

42’ Σουτ του Ορφανίδη από πλάγια θέση άουτ.

44’ Η προσπάθεια του Ηλιάδη δεν βρήκε το στόχο.

47’ Το σουτ του Νιέτο απέκρουσε με τα πόδια ο Αθανασιάδης.

50’ Άστοχο το σουτ του Χαβίτο.

52’ Ο Ζαρόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντιγκινί.

53’ Ανεκμετάλλευτη πέρασε η σέντρα του Μπέρτου.

62’ Σέντρα του Γουάλας, προσπάθεια του Καπετάνου, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

64’ Το σουτ του Ηλιάδη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της SKODA ΞΑΝΘΗ.

65’ Μετά από πίεση και κλέψιμο της μπάλας, γύρισμα του Ντιγκινί στον Χαβίτο που έκανε την κεφαλιά με τον Ζαρόπουλο να αποκρούει.

70’ Κόρνερ του Ποτουρίδη, κεφαλιά του Μπαϊκαρά άουτ.

78’ Ο Χαβίτο έκανε το σουτ με τον Ζαρόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ.

79’ Το σουτ του Ορφανίδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

86’ Ο Παπαστεριανός με κοντινή προβολή μετά το κόρνερ του Λουσέρο έκανε το 1-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Μήτσιος (ΕΠΣ Ηπείρου) με βοηθούς τους κ.κ. Γιώργο Γεωργιάδη (ΕΠΣ Κοζάνης) – Νικόλαο Καραϊσαρίδη (ΕΠΣ Πιερίας) ενώ 4ος διαιτητής ο Τριαντάφυλλος Τίκας της ΕΠΣ Καρδίτσας.