Αγχωτική νίκη

Μέσα σε επτά λεπτά στην επανάληψη και με πρωταγωνιστή τον Κάρλος Κάλβο που σημείωσε δύο γκολ η SKODA ΞΑΝΘΗ (55’, 62’) επικράτησε με 2-1 επί του ΟΦΗ που μείωσε στο 76’ με τον Κουτσιανικούλη στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague. Οι γηπεδούχοι που είχαν και δοκάρι με τον Τριάδη στο 6ο λεπτό, έφτασαν τους 24 βαθμούς στον σχετικό πίνακα και στην 7η φετινή νίκη κλείνοντας ιδανικά τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους για το 2013. Αποβλήθηκαν για διαμαρτυρία ο προπονητής του ΟΦΗ Σα Πίντο και ο βοηθός του Πέτρος Μαρινάκης στο 79’ καθώς και ο Κουτσιανικούλης στο 81’.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Τιάγκο Μουτίνιο (βοηθός προπονητή ΟΦΗ): «Δεν μπορώ και δεν θέλω να πω τίποτα για την διαιτησία. Είμαστε στεναχωρημένοι από το σημερινό παιχνίδι, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας. Είχαμε πολλές δυσκολίες σ’ αλλά παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο, σαν ήρωες θα έλεγα. Είχαμε οργάνωση και παλέψαμε μία αναμέτρηση στην οποία είχαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε. Τα γκολ που δεχθήκαμε ήταν τυχερά. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και να πετύχουμε τους στόχους μας.»

Ράινερ Μάουρερ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και μία σκληρή μάχη στην οποία δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά όσο περίμενα, αλλά είχαμε καλές ευκαιρίες όπως αυτή με το δοκάρι του Τριάδη. Στο β’ μέρος μπήκαμε καλά, πετύχαμε 2 γκολ παίρνοντας το προβάδισμα. Στην συνέχεια όμως χάσαμε τον έλεγχο και δεν ήμασταν το ίδιο έξυπνοι αγωνιστικά. Μας έλλειπε η υπομονή και το καθαρό μυαλό στο παιχνίδι μας. Αυτός ήταν ο λόγος που ο ΟΦΗ ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 και με 10 παίκτες στο τέλος διεκδίκησε το βαθμό μιας και δεν είχε τίποτα να χάσει. Έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση έτσι όμως είναι το ποδόσφαιρο. Για μας ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα γιατί φτάσαμε τις 6 νίκες σε 8 παιχνίδια εντός έδρας. Ωστόσο έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας και προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι. Σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά.»