Νίκη με ωραία γκολ…

Πετυχαίνοντας ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στην επανάληψη η SKODA ΞΑΝΘΗ έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού στην έδρα της επικρατώντας με 3-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με προβολή του Σολτάνι με τον Θεοδωρίδη να ισοφαρίζει άμεσα (14’) με σουτ αλλά τα τέρματα του Μάνταλου στο 55ο λεπτό και του Σολάρι στο 76’ ήταν διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ξανθιώτικη ομάδα που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από ένα μήνα…

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΜΑΚΗΣ ΧΑΒΟΣ (Παναιτωλικός):

«Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι αλλά από μία στημένη φάση δεχθήκαμε το πρώτο γκολ και γενικά είχαμε θετική εικόνα στο α’ μέρος. Ξεκινήσαμε νωθρά το β’ μέρος με αποτέλεσμα να δεχθούμε ένα γκολ. Ίσως με την ευκαιρία του Καμαρά να γινόταν το 2-2 αλλά δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε και το τρίτο γκολ στην συνέχεια. Έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας. Καλή συνέχεια και καλή πορεία στην SKODA ΞΑΝΘΗ.»

ΡΑΪΝΕΡ ΜΑΟΥΡΕΡ (Skoda Ξάνθη): «Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Είμαι πολύ ευχαριστημένος ιδιαίτερα από το β’ μέρος. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και επιθετικά ήμασταν πολύ καλοί. Ο Παναιτωλικός δεν είχε χάσει στα προηγούμενα 8 παιχνίδια και μετά τον Ολυμπιακό έχει την καλύτερη άμυνα. Τους δημιουργήσαμε πολλά προβλήματα. Με την επίθεση είμαι ευχαριστημένος, αμυντικά είχαμε πολλά προβλήματα στην αρχή σε έναν τομέα που είχαμε πολλές αλλαγές. Δεν ήταν εύκολο να είμαστε σταθεροί στην άμυνα με τα προβλήματα του τελευταίου διαστήματος. Παλέψαμε και τα 90 λεπτά και πιστεύω ότι ευχαριστήθηκε και ο κόσμος με την απόδοσή μας και με την νίκη.»