Ετσι δεν κερδίζεις….

Με το αριστερό ξεκίνησε η Ξάνθη τις επίσημες υποχρεώσεις της ενόψει της νέας σεζόν.

Η ομάδα μας ηττήθηκε 1-0 στα Πηγάδια από τη Λίνφιλντ και θέλει να ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ στον επαναληπτικό για να περάσει στο τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου αν και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έδειξε φανερά ανέτοιμη και δεν μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη, έπειτα από τις τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του παρελθόντος (Μίντλεσπρο, Λάτσιο, Ντιναμό Βουκουρεστίου).

«Χρυσός» σκόρερ για τους Βορειοιρλανδούς ήταν ο Άαρον Μπερνς, που έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού στο Μπέλφαστ.

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους παίκτες της Ξάνθης να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και από την άλλη, τη Λίνφιλντ να ρίχνει το βάρος στην άμυνα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας  άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, όμως πάνω που άρχισαν να απειλούν την εστία του Τάφεϊ (με τις κεφαλιές των Βάλλα και Βασιλακάκη) πλήρωσαν τα αμυντικά κενά και βρέθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με γκολ στην… πλάτη.

Μετά το τέρμα του Μπερνς στο 25’, οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου δεν είχαν καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα οι Βορειοιρλανδοί να μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς να πιεστούν, εκτός από το δοκάρι του Ντιέ στο 28ο λεπτό.

Με φανερά μεγαλύτερη διάθεση μπήκε η Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο.

Αύξησαν από τα πρώτα λεπτά την πίεσή τους όμως όπως και στο πρώτο 45λεπτο δεν βρήκαν τις λύσεις για να απειλήσουν τη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο, όταν το έκαναν ο Τάφεϊ τους στάθηκε εμπόδιο, με χαρακτηριστικότερη την ευκαιρία του Μαρίν στο 61’.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με σέντρες στην αντίπαλη περιοχή όμως ούτε έτσι κατάφεραν να δημιουργήσουν ρήγματα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Τσέμα, Παΐτο, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρσελίνιο (70’ Τριάδης), Ντιέ(Φλίσκας), Βασιλακάκης (63’ Ράνος), Μάνταλος, Μαρίν, Σολτάνι

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μπέρτος, Βαξεβανίδης, Τριάδης, Φλίσκας, Παπαδημητρίου

Λίνφιλντ (Ντέιβιντ Τζέφρεϊ): Τάφεϊ, Μπερνς, Γουάρντ, Κλαρκ, Μπερνς, Έρβιν, Γκολτ, Λόουρι, Νόουλς (65’ Μαλγκρού), Τόμσον (71’ Μακ Άλιστερ), Κάρβιλ  Στον πάγκο: Γκλέντινινγκ, Κουίν, Μακ Κάουλ, Τίπτον, Γκλέντινινγκ