Η πρώτη ήττα

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η SKODA ΞΑΝΘΗ το Σάββατο το βράδυ στο γήπεδό της. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος στο 10ο λεπτό – σε μία διεκδικούμενη φάση μεταξύ του Κομεσίδη και του Κάτσε – και με τον Αθανασιάδη πέτυχε το 0-1 ενώ ο Ρομπέρ στο ξεκίνημα της επανάληψης πέτυχε το 0-2 και ο Λαζάρ στο 90’ το τελικό 0-3. ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ (ΠΑΟΚ): «Το καλύτερο είναι πάντα σχετικό στο ποδόσφαιρο. Σήμερα ήμασταν καλύτερα οργανωμένοι και στην άμυνα και στην επίθεση. Χρειαζόμαστε σκληρή δουλειά από εβδομάδα σε εβδομάδα και προσωπικά θεωρώ το κάθε παιχνίδι «οδηγό» για την συνέχεια. Με βοηθούν οι αναμετρήσεις γιατί ανακαλύπτω την ομάδα μου κι έτσι μπορώ να ενσωματώνω στις προπονήσεις τις απαιτούμενες βελτιώσεις. Χρειαζόμαστε κίνηση και ρίσκο έξω από την περιοχή. Ήμασταν πολύ καλύτεροι στο ανασταλτικό κομμάτι ακόμη κι όταν πιέζαμε ψηλά και είχαμε καλή συμπεριφορά από τους δύο στόπερ. Όμως, οι δύο μεγάλες φάσεις της SKODA ΞΑΝΘΗ προήλθαν από δύο μεγάλα λάθη δικά μας. Με προβληματίζει αυτό γιατί δεν πρέπει να προσφέρουμε δώρα στους αντιπάλους.» Ο προπονητής του ΠΑΟΚ για το πρώτο γκολ τόνισε: «Είμαστε μια νέα ομάδα και πάντα το πώς εξελίσσεται η αρχή ενός αγώνα παίζει ρόλο. Σε όλα τα ματς μέχρι τώρα ξεκινάμε πολύ καλά τα πρώτα λεπτά. Πάντα το γκολ παίζει ρόλο στην ψυχολογία της ομάδας αλλά φυσικά και το γεγονός πώς το διαχειρίζεσαι κατά την διάρκεια του αγώνα. Εύκολες νίκες δεν υπάρχουν στο ποδόσφαιρο. Αυτό που με ευχαρίστησε ήταν η σοβαρότητα και η εμφάνισή μας απέναντι σε μία καλή ομάδα που και καλούς παίκτες έχει και ποιοτικούς. Οι νίκες και οι καλές εμφανίσεις ενισχύουν την παρουσία του κόσμου. Πιστεύω ότι ο κόσμος θα μας στηρίξει σε βάθος κόσμου.»ΜΑΡΙΝΟΣ ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Το σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα και το 0-3 είναι μία μεγάλη νίκη γι’ αυτόν. Ξέρετε πολύ καλά ότι έχω μεγαλώσει σ’ αυτήν την ομάδα. Την πιστεύω και ξέρω ότι έχει δυνατότητες. Όσο περνούν τα παιχνίδια είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ακόμη καλύτερη. Κάτι πρέπει να αλλάξει όμως. Αγαπάω πολύ την ομάδα και δηλώνοντας την παραίτησή μου θεωρώ ότι κάνω ότι καλύτερο γι’ αυτήν. Κι αυτό ανεξάρτητα από το αγωνιστικό κομμάτι. Πιστεύω ότι αυτά τα παιδιά θα πάνε την ομάδα ψηλά. Ήταν μία δύσκολη περίοδος για μας, οπότε το καλύτερο που πρέπει να γίνει είναι κάτι δυνατό. Οι απαιτήσεις της ομάδας είναι μεγάλες, το ίδιο και οι δικές μου γι’ αυτήν την ομάδα και ο μόνος τρόπος για να αλλάξει κάτι είναι η παραίτησή μου. Ευχαριστώ για συνεργασία την ΠΑΕ SKODA ΞΑΝΘΗ και εύχομαι ότι καλύτερο. »Εισιτήρια: 2.330Εισπράξεις: 30.611 €