ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ…ΓΚΟΛΤΖΗΣ

Ισόπαλη χωρίς σκορ αναδείχθηκε η SKODA ΞΑΝΘΗ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Στο “Θ. Βαρδινογιάννης” κόντρα στον ΟΦΗ, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν καλύτεροι στην συντριπτική διάρκεια του αγώνα, είχαν κατοχή μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν κι έτσι ξεκίνησαν με ισοπαλία τον φετινό μαραθώνιο.Περιγραφή αγώναΑρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο της πρεμιέρας για την SKODA ΞΑΝΘΗ και τον ΟΦΗ στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Η 11άδα του Μαρίνου Ουζουνίδη βασιζόταν κατά συντριπτικό ποσοστό σε παίκτες που γνωρίζονταν – αγωνιστικά – μεταξύ τους κι αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η ξανθιώτικη ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά ήταν καλύτερη, είχε περισσότερη κατοχή μπάλας, ευκαιρίες και γενικά πατούσε καλύτερα στο γήπεδο από τους γηπεδούχους που είχαν κι αυτοί κάποια μικρά καλά διαστήματα. Ο Μαρκόφσκι κατά πρώτο λόγο, ο Μαρσελίνιο κατά δεύτερο αλλά και ο Μάνταλος έφτασαν κοντά στο γκολ με το α’ μέρος όμως να βρίσκει «άσφαιρες» τις δύο ομάδες.Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο και ο Μαρίνος Ουζουνίδης στο 53’ προχώρησε στην πρώτο του αλλαγή αντικαθιστώντας τον Βαγγέλη Πλατέλλα με τον Μπέντζαμιν Ονουάτσι. Η SKODA ΞΑΝΘΗ ανέβασε την απόδοσή της στην συνέχεια και είχε καθολική υπεροχή και κατοχή μπάλας. Επιθετικά έβγαζε τις ευκαιρίες και απειλούσε, όμως οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν αυτές που έπρεπε. Ο ΟΦΗ στο β’ μέρος δεν απείλησε σχεδόν σε καμία περίπτωση την εστία του Βιβιανί κι αυτό το 0-0 περισσότερο αδικεί την ξανθιώτικη ομάδα για την προσπάθεια που έκανε.ΦάσειςΣτο 3′ το σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή ήταν άστοχο.Στο 5′ το σουτ του Ζορμπά μπλόκαρε εύκολα ο Βιβιανί.Στο 14′ το σουτ του Μπανούση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.Στο 23′ μακρινή σέντρα του Μαρσελίνιο για τον Μαρκόφσκι, ο τελευταίος έκανε την κεφαλιά αλλά σε ετοιμότητα ήταν ο Γουναρίδης.Στο 24′ ο Μαρσελίνιο έκανε την ατομική ενέργεια αλλά το τελείωμά του δεν βρήκε τον στόχο στο τετ α τετ για να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία.Στο 26′ όμορφη επιθετική ενέργεια για την SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Μαρκόφσκι να κάνει την σέντρα αλλά την προσπάθεια του Μάνταλου να ανακόπτεται από αμυντικό και η μπάλα να καταλήγει κόρνερ.Στο 31′ ο… Κάκος έκανε τακουνάκι (η μπάλα βρήκε το πόδι του) στον Κουτσιανικούλη που βγήκε μόνος, αλλά αστόχησε στο τετ α τετ.Στο 35′ ο Μαρσελίνιο έκανε την νέα σέντρα, ο Μαρκόφσκι την προβολή αλλά ο Γουναρίδης ήταν σωστά τοποθετημένος.Στο 37′ το σουτ του Μπανούση μπλόκαρε ο Βιβιανί.Στο 39′ την σέντρα του Μαρσελίνιο στο δεύτερο δοκάρι δεν πρόλαβε ο Μαρκόφσκι από κοντά!Στο 54′ το σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.Στο 56′ ο Μαρκόφσκι απείλησε αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.Στο 59′ όμορφη ενέργεια του Μπαξεβανίδη που έδωσε στον Μάνταλο, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο.Στο 61′ το καλό σουτ του Ντάνι πέρασε άουτ.Στο 71′ εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ του Μαρσελίνιο απέκρουσε ο Γουναρίδης σε κόρνερ.Στο 81′ το σουτ του Μαρσελίνιο ήταν άστοχο.ΔιαιτητέςΔιαιτητής: Κάκος Αναστάσιος (ΕΠΣ Κέρκυρας)Α’ Βοηθός: Μπαλτάς Χρήστος (ΕΠΣ Αχαΐας)Β’ Βοηθός: Μαγιάννης Χρήστος (ΕΠΣ Άρτας)Διαιτητής: Στυλιαράς Δημήτρης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)Κίτρινες: 7′ Μονιάκης, 43′ Ντάνι, 48′ Κουτσιανικούλης, 69′ Μαρσελίνιο, 78′ Ζορμπάς, 89′ Βάντο.ΣυνθέσειςΟΦΗ: Γουναρίδης, Μονιάκης (84′ Μπούρμπος), Χαριτωνίδης, Βάντο, Σόουζα, Ζαχαράκης, Μπανούσης, Βερόν, Ζορμπάς (89′ Ροβύθης), Παπάζογλου, Κουτσιανικούλης (70′ Βιτωρος).SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γκλέισον (69′ Φλίσκας), Ντάνι, Βασιλακάκης, Μάνταλος, Πλατέλλας (53′ Ονουάτσι), Μαρσελίνιο, Μαρκόφσκι (76′ Αλτιπαρμακόφσκι).