Ισόπαλη η SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε η SKODA ΞΑΝΘΗ επί κυπριακού εδάφους με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (1-1).

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΓΣΠ της Λευκωσίας η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προηγήθηκε με τον Εμίλ Ντίκα μόλις στο 4ο λεπτό έχοντας ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος για να πετύχει κι άλλο τέρμα.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν καλύτεροι κι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πίνια στο 74’.

Φάσεις – Γκολ

Ο Πόι είχε χάσει καλή ευκαιρία στο 2′ ενώ στο 16′ ο Δημήτρης Σουάνης αστόχησε από πλεονεκτική θέση και στο 25′ ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε ο Σπύρος Βάλλας με κεφαλιά σαν off side. Στο 32′ ο Πάμπλο Άμο αστόχησε από κοντά με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού. Στο 40′ το σουτ του Χιντί μετά από γύρισμα του Μίρο έφυγε ψηλά άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε κάπως καλύτερα θέλοντας να ισοφαρίσει και απείλησε με την κεφαλιά του Κάρλος Αντρέ στο 60′. Οι γηπεδούχοι έφτασαν όμως στο 1-1 λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 74′. Ο Πίνια με κεφαλιά από κοντινή απόσταση ήταν ο παίκτης που πέτυχε το 1-1.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λυμπερόπουλος, Μπέρτος (46′ Κομεσίδης), Σταθάκης (46′ Μπαξεβανίδης), Βάλλας, Στάσιακ, Ντάνι (46′ Βασιλακάκης), Ντίκα (46′ Φλίσκας), Μαρσελίνιο (75′ Καθάριος), Πόι (64′ Μάνταλος), Σουάνης (55′ Βλαχοδήμος), Καζάκης (46′ Μαρκόφσκι).

Ολυμπιακός Λευκωσίας: Σέτκους, Παουλίνιο (46′ Κάρλος Αντρέ), Πίνια (80′ Πουγιούκκας), Έλντερ (78′ Χατζηγεωργίου), Άμο (70′ Πολυκάρπου), Ντουάρτε, Κάστρο (46′ Βίλα), Καϊαδο (46′ Μέρσιο), Μανού, Χίντι (77′ Μαύρος), Μίρο (46′ Νικόλάου).