SKODA 4×4

Η SKODA ΞΑΝΘΗ – έχοντας και την σημαντική βοήθεια του κόσμου της την Κυριακή – συνέχισε τις επιτυχίες με το 0-2 στο “Καυτανζόγλειο” επί της Δόξας Δράμας στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague.

Η SKODA ΞΑΝΘΗ – έχοντας και την σημαντική βοήθεια του κόσμου της την Κυριακή – συνέχισε τις επιτυχίες με το 0-2 στο “Καυτανζόγλειο” επί της Δόξας Δράμας στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο κι έφτασε στο 4ο διαδοχικό “τρίποντο” με τα πρώτα γκολ των Πέτρου Μάνταλου (21′) και Μάουρο Πόι (58′) στο πρωτάθλημα.

Περιγραφή αγώνα

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο η SKODA ΞΑΝΘΗ. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη από τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν πρωτοβουλία κινήσεων και απείλησαν δύο φορές στα πρώτα 12 λεπτά με τους Μάνταλο και Μαρκόφσκι. Οι δύο επιθετικοί όμως λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό εκμεταλλεύτηκαν την μπαλιά του Μπέρτου, με τον Σέρβο από πλάγια να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον νεαρό Έλληνα μεσοεπιθετικό να σκοράρει για πρώτη φορά στην Superleague κάνοντας το 0-1. Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του α’ μέρους η Δόξα Δράμας προσπάθησε να απειλήσει και σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να φτάσει στην ισοφάριση. Στην επανάληψη η ομάδα της Δόξας προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση κι επεδίωξε να πετύχει το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα. Όμως το ξανθιώτικο συγκρότημα όχι μόνο έβρισκε τις λύσεις στην επιθετικότητα της Δράμας αλλά με τον Μάουρο Πόι στο 58′ ουσιαστικά “κλείδωσε” την υπόθεση νίκη. Το 0-2 ήταν γεγονός και η SKODA ΞΑΝΘΗ κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε διευρύνοντας παράλληλα το νικηφόρο της σερί.

Φάσεις – Γκολ

Στο 1′ το σουτ του Μάνταλου πέρασε λίγο άουτ. Στο 12′ ο Μαρκόφσκι απείλησε με σουτ από πλάγια θέση. Στο 14′ η προσπάθεια του Καπέλ δεν κατέληξε σε γκολ. Στο 21′ ο Μαρκόφσκι έκανε την παράλληλη πάσα και ο Μάνταλος από κοντά με προβολή πέτυχε το 0-1.
Στο 25′ ο Βιβιανί απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Βέρτζου. Στο 42′ το σουτ του Σοϊλέδη πέρασε ψηλά άουτ. Στο 48′ το σουτ του Σοϊλέδη ήταν άστοχο. Στο 58′ ο Πόι μπήκε στην περιοχή από αριστερά και από πλάγια θέση έκανε την συρτή σέντρα σουτ που ξεγέλασε τον Σερεμέτ για να γίνει το 0-2.
Στο 72′ το σουτ του Γκαμπόρ πέρασε άουτ. Στο 74′ το σουτ του Μαρσελίνιο δεν βρήκε τον στόχο. Στο 85′ η κεφαλιά του Μαρκόφσκι έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο. Στο 87′ η σέντρα σουτ του Κανακούδη κατέλησε στα χέρια του Βιβιανί.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Εντιμάρ, Βάλλας, Ντάνι, Βασιλακάκης, Πόι (81′ Φλίσκας), Βλαχοδήμος (59′ Μαρσελίνιο), Μαρκόφσκι, Μάνταλος (53′ Νταρμπιόν).