Αγώνας Σπόρ

Τελικός ΕΚΑΣΑΜΑΘ: ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ – ΓΑΣ 49-57

Δεν τα κατάφερε ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ στον τελικό κυπέλλου ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ καθώς ηττήθηκε με 49-57 από τον ΓΑΣ Κομοτηνής σε παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Καβάλας.

Μπορεί το ξεκίνημα να ήταν ιδανικό για την ομάδα του Γιώργου Κούτρα που προηγήθηκε με 13-4 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η ομάδα της Κομοτηνής με καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε να αλλάξει τη ροή της αναμέτρηση και να πλησιάσει αρχικά τον αντίπαλο της αλλά και να προηγηθεί με 16-22.

Ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Κατσαμούρη έδωσε το προβάδισμα με τη λήξη του ημιχρόνου στον ΛΕΥΚΙΠΠΟ με 23-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο τυπικά φιλοξενούμενος ΓΑΣ πήρε προβάδισμα στο σκορ που έφτασε τους 10 πόντους (25-35) και από εκείνο το χρονικό σημείο έως και το τέλος της συνάντησης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και του σκορ με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει το 1ο κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ της ιστορίας του.

Τα 10λεπτα: 13-4, 23-22 ημίχρονο, 31-41, 49-57 τελικό

Διαιτητές Ξενικάκης, Ράπτης και Κατρακάρης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Κούτρας): Βερζαμάνης 1, Μακαρατζής 10 (1), Παπαδόπουλος Σ., Δεληγιάννης, Πουργιάζης, Παπαδόπουλος Αν., Κατσαμούρης 26 (2), Γκοβέσης, Κάλτσος 1, Μαλανδρής 10, Λιάτσας 1, Ζαβούρας.

ΓΑΣ (Φωτεινάκης): Παπαδόπουλος, Χωματάς 5(1), Περρής 12(2), Τριανταφύλλους, Αβδάλας 18, Ναλμπάντης 7(1), Σαϊντί  9, Χριστοφορίδης, Δρέλλας 6, Ρίννης.