ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου η ομάδα Νέων της SKODA ΞΑΝΘΗ που νίκησε για τα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής ημέρας τον Ολυμπιακό με 2-1 και παρέμεινε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση έσπασε καρδιές καθώς είχε πολλές δυνατές μονομαχίες και ποδοσφαιριστές που επιζητούσαν την νίκη για να τελειώσουν την αγωνιστική περίοδο όσο το δυνατόν πιο πετυχημένα. Βέβαια για την SKODA ΞΑΝΘΗ η χρονιά μπορεί να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο αφού το 2-1 επί του Ολυμπιακού της δίνει το δικαίωμα πως μπορεί να επαναλάβει την επιτυχία του 2006 όπου στέφθηκε πρωταθλήτρια.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις που σημειώθηκαν μπροστά στις εστίες ήταν ελάχιστες και κυρίως προήλθαν από στημένες μπαλιές. Την μεγαλύτερη ευκαιρία έχασε ο Λεφής στα μέσα του ημιχρόνου όταν η κεφαλιά του από καλή θέση πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε πιο δυνατά αλλά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν τις φάσεις. Έτσι την πρώτη καλή στιγμή πραγματοποίησε ο Χουρίδης αλλά ο Πάντος ήταν σε ετοιμότητα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ο Παπαδόπουλος βρήκε τον Ευθυμιάδη και αυτός με έξοχη ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σκορπώντας τον ενθουσιασμό.

Στο τελευταίο 10λεπτο τα πράγματα πήραν άγρια μορφή. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση και το πέτυχαν στο 82ο λεπτό όταν ο Αποστόλου εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου, πέναλτι που κέρδισε ο Χατζημωυσιάδης.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ματσούκας του Ολυμπιακού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στα τελευταία λεπτά της συνάντησης (2η κίτρινη)

SKODA ΞΑΝΘΗ: Μαλκότσης, Πελτεκίδης (56’Κωστάκης), Παπαγιαννίδης, Χατζημωυσιάδης, Λεφής, Μάνταλος, Χαριτίδης (70’Έρκάν), Ευθυμιάδης, Σιμτσάκης (46’Χουρίδης), Παπαδόπουλος, Κατρανίτσας.