ΔΙΠΛΟ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η SKODA ΞΑΝΘΗ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη με το πρώτο γκολ του Σερζ Ντιέ με την ξανθιώτικη φανέλα, επικράτησαν με 0-1 επί του Παναθηναϊκού προσθέτοντας άλλους τρεις πόντους στο ενεργητικό τους.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της SKODA ΞΑΝΘΗ που της δίνει την 6η θέση στην βαθμολογία και η τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στην οποία δεν δέχθηκε γκολ.

Δεύτερη νίκη εκτός έδρας επί του Παναθηναϊκού για την SKODA ΞΑΝΘΗ καθώς είχε προηγηθεί το 1-2 στις 20 Απριλίου του 1997.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ η SKODA ΞΑΝΘΗ το απόγευμα της Κυριακής στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Απέναντι στον Παναθηναϊκό η ξανθιώτικη ομάδα ήθελε να συνεχίσει το θετικό σερί της με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να επιλέγει για το αριστερό άκρο της άμυνας τον Παΐτο με τους Λοντίγκιν, Κομεσίδη, Βάλλα, Γούτα να είναι στην οπισθοφυλακή, τους Ντιέ, Ντάνι, Μαρίν, Σμιθ και Μάνταλο στη μεσαία γραμμή και τον Ονουάτσι στην κορυφή της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στο γήπεδο και με πρέσινγκ σε όλους τους χώρους είχαν την ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δύο καλές στιγμές με τον Καζιγιάμα αλλά ο διαιτητής Κάκος ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής στην φάση του 23ου λεπτού όταν ο Καρνέζης ανέτρεψε τον Ονουάτσι αλλά ο ρέφερι έδειξε κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της SKODA ΞΑΝΘΗ.

Ο Ντιέ όμως λίγο αργότερα, στο 40’, με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα με 0-1.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη εκτός από τις εντυπώσεις είχαν και αποτέλεσμα.  Στο ξεκίνημα της επανάληψης η SKODA ΞΑΝΘΗ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ με την κεφαλιά του Γούτα όμως αυτό δεν έγινε και ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς, να παίρνει τα μέτρα που του έδωσαν οι φιλοξενούμενοι και να ασκεί πίεση.

Μέσα σε 10 λεπτά (70-80) δημιούργησαν κινδύνους, έχοντας και δοκάρι με τον Εσπάρθα χωρίς να αλλάξει το 0-1 από το γκολ του Ντιέ.

Η ξανθιώτικη ομάδα μετά την Τούμπα πήρε το δεύτερο συνεχόμενο διπλό, αυτή τη φορά κόντρα στον Παναθηναϊκό και συνεχίζει το σερί της.

Φάσεις – Γκολ

Στο 2’ κακή επιλογή του Ονουάτσι που προτίμησε να κάνει το σουτ που όμως δεν βρήκε το στόχο.

Στο 8’ σέντρα του Μάνταλου απομάκρυνε ο Μπουμσόνγκ προ του Ονουάτσι.

Στο 11’ το σουτ του Καζιγιάμα ήταν άστοχο.

Στο 13’ ο Λοντίγκιν έσωσε την εστία του στο σουτ του Καζιγιάμα.

Στο 17’ το σουτ του Σο ήταν άουτ. Στο 23’ ο Κάκος μετέτρεψε σε κίτρινη κάρτα το καταφανέστατο πέναλτι του Καρνέζη στον Ονουάτσι.

Στο 38’ σουτ του Σμιθ πέρασε άουτ.

Στο 40’ ο Ντιέ με όμορφο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-1.

Στο 46 ο Λοντίγκιν μπλόκαρε το σουτ του Σο.

Στο 49’ το σουτ του Εσπάρθα ήταν άστοχο.

Στο 53’ η κεφαλιά του Γούτα πέρασε άουτ μετά από κόρνερ του Μάνταλου.

Στο 71’ την κεφαλιά του Σο μετέτρεψε σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Στο 74’ ο Εσπάρθα με κεφαλιά «σημαδεύει» το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν!

Στο 75’ ο Ζέκα από κοντά δεν έβαλε καλά την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 77’ ο Ζεκά απείλησε με σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.