Η κλήρωση του 51ου πρωταθλήματος στην ιστορία της Α’ Εθνικής ανέδειξε ντέρμπι. Η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στο “Σπύρος Λούης” τον Ολυμπιακό! Στα άλλα σπουδαία ματς της αγωνιστικής ο Εργοτέλης θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό και ο Πανιώνιος τον ΠΑΟΚ. Η Σέντρα του νέου πρωταθλήματος στις 22 Αυγούστου.

Η κλήρωση του 51ου πρωταθλήματος στην ιστορία της Α’ Εθνικής ανέδειξε ντέρμπι.


Η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στο “Σπύρος Λούης” τον Ολυμπιακό!


Στα άλλα σπουδαία ματς της αγωνιστικής ο Εργοτέλης θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό και ο Πανιώνιος τον ΠΑΟΚ.


Η Σέντρα του νέου πρωταθλήματος στις 22 Αυγούστου.


Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος που οι “ερυθρόλευκοι” και οι “κιτρινόμαυροι” θα τεθούν αντιμέτωποι. Η προηγούμενη ήταν την περίοδο 1991-1992 και συγκεκριμένα την 1η Σεπτεμβρίου του 1991, όταν ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει της ΑΕΚ με 4-2 στο “Γ. Καραϊσκάκης” (σ. σ. με τρία γκολ του Όλεγκ Προτάσοφ).


Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ντούσαν Μπάγεβιτς όπως και τότε έτσι και τώρα θα βρει μπροστά του ένα πρώην Σοβιετικό. Τότε ήταν ο Ουκρανός Όλεγκ Μπλαχίν και τώρα ο Γεωργιανός Τιμούρ Κετσπάγια τον οποίο είχε υπό τις οδηγίες του στην πρώτη θητεία του στην ΑΕΚ! Μάλιστα εκείνη τη σεζόν η ΑΕΚ κατέκτησε το πρώτο από τρία σερί πρωταθλήματα που έμελλε να είναι και τα τελευταία της.


Τα ντέρμπι της περιόδου


1η αγωνιστική: ΑΕΚ – Ολυμπιακός


4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός


4η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Αρης


5η αγωνιστική: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός


8η αγωνιστική: Αρης – ΑΕΚ


8η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ


11η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Αρης


12η αγωνιστική: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ


12η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός


15η αγωνιστική: Αρης – Ολυμπιακός


Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ πήραν κλειδάριθμο καθώς χρησιμοποιούν την ίδια έδρα (σ.σ. “Σπύρος Λούης”). Κλειδάριθμο μετά από αίτημα της αστυνομίας πήραν και ο Αρης με τον ΠΑΟΚ. Το ίδιο συνέβη και με την Καβάλα και τον Πανθρακικό καθώς η πρώτη δήλωσε ως δεύτερη έδρα το γήπεδο της Κομοτηνής. Αντίθετα δεν ικανοποιήθηκε το αίτημα του Ολυμπιακού και της Skoda Ξάνθης που ζήτησαν επίσης κλειδάριθμο.


Το πρόγραμμα της περιόδου 2009-2010:


1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Παναθηναϊκός


Πανιώνιος – ΠΑΟΚ


Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννινα


Λεβαδειακός – Καβάλα


Πανθρακικός – Ηρακλής


Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα


Αρης – Ατρόμητος


ΑΕΚ – Ολυμπιακός



2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Πανιώνιος – Εργοτέλης


Παναθηναϊκός – Ξάνθη


ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός


ΠΑΣ Γιάννινα – Πανθρακικός


Καβάλα – Αστέρας Τρίπολης


Ηρακλής – Αρης


Λάρισα – Ολυμπιακός


Ατρόμητος – ΑΕΚ



3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Ξάνθη


Λεβαδειακός – Πανιώνιος


Πανθρακικός – Παναθηναϊκός


Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ


Αρης – ΠΑΣ Γιάννινα


Ολυμπιακός – Καβάλα


ΑΕΚ – Ηρακλής


Λάρισα – Ατρόμητος



4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Λεβαδειακός – Εργοτέλης


Ξάνθη – Πανθρακικός


Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης


Παναθηναϊκός – Αρης


ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός


ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ


Καβάλα – Ατρόμητος


Ηρακλής – Λάρισα



5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Πανθρακικός


Αστέρας Τρίπολης – Λεβαδειακός


Αρης – Ξάνθη


Ολυμπιακός – Πανιώνιος


ΑΕΚ – Παναθηναϊκός


Ατρόμητος – ΠΑΟΚ


Λάρισα – ΠΑΣ Γιάννινα


Καβάλα – Ηρακλής



6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Αστέρας Τρίπολης – Εργοτέλης


Πανθρακικός – Αρης


Λεβαδειακός – Ολυμπιακός


Ξάνθη – ΑΕΚ


Πανιώνιος – Ατρόμητος


Παναθηναϊκός – Λάρισα


ΠΑΟΚ – Ηρακλής


ΠΑΣ Γιάννινα – Καβάλα



7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Αρης


Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης


ΑΕΚ – Πανθρακικός


Ατρόμητος – Λεβαδειακός


Λάρισα – Ξάνθη


Ηρακλής – Πανιώνιος


Καβάλα – Παναθηναϊκός


ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα



8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Ολυμπιακός – Εργοτέλης


Αρης – ΑΕΚ


Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος


Πανθρακικός – Λάρισα


Λεβαδειακός – Ηρακλής


Ξάνθη – Καβάλα


Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα


Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ



9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – ΑΕΚ


Ατρόμητος – Ολυμπιακός


Λάρισα – Αρης


Ηρακλής – Αστέρας Τρίπολης


Καβάλα – Πανθρακικός


ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός


ΠΑΟΚ – Ξάνθη


Παναθηναϊκός – Πανιώνιος



10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Ατρόμητος – Εργοτέλης


ΑΕΚ – Λάρισα


Ολυμπιακός – Ηρακλής


Αρης – Καβάλα


Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα


Πανθρακικός – ΠΑΟΚ


Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός


Ξάνθη – Πανιώνιος



11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Λάρισα


Ηρακλής – Ατρόμητος


Καβάλα – ΑΕΚ


ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός


ΠΑΟΚ – Αρης


Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης


Πανιώνιος – Πανθρακικός


Ξάνθη – Λεβαδειακός



12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Ηρακλής – Εργοτέλης


Λάρισα – Καβάλα


Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα


ΑΕΚ – ΠΑΟΚ


Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός


Αρης – Πανιώνιος


Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη


Πανθρακικός – Λεβαδειακός



13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – Καβάλα


ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής


ΠΑΟΚ – Λάρισα


Παναθηναϊκός – Ατρόμητος


Πανιώνιος – ΑΕΚ


Ξάνθη – Ολυμπιακός


Λεβαδειακός – Αρης


Πανθρακικός – Αστέρας Τρίπολης



14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


ΠΑΣ Γιάννινα – Εργοτέλης


Καβάλα – ΠΑΟΚ


Ηρακλής – Παναθηναϊκός


Λάρισα – Πανιώνιος


Ατρόμητος – Ξάνθη


ΑΕΚ – Λεβαδειακός


Ολυμπιακός – Πανθρακικός


Αρης – Αστέρας Τρίπολης



15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


Εργοτέλης – ΠΑΟΚ


Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα


Πανιώνιος – Καβάλα


Ξάνθη – Ηρακλής


Λεβαδειακός – Λάρισα


Πανθρακικός – Ατρόμητος


Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ


Αρης – Ολυμπιακός



Στο δεύτερο γύρο οι αγώνες αντίστροφα