Βέροια – Xanthi FC 1-1

Το Σάββατο το απόγευμα η Xanthi FC έδωσε το πρώτο της φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Βέροια στην πόλη της Ημαθίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο α’ μέρος με τον Μεληκιώτη, σε ένα διάστημα που η ξανθιώτικη ομάδα είχε χαμένο πέναλτι με τον Χαμζά Γιουνές. Στο β’ μέρος ο Ράνος ισοφάρισε και ο Κώστας είχε δοκάρι. Οι δύο προπονητές, Αλέκος Βοσνιάδης και Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο αγωνιστικής συμμετοχής στους ποδοσφαιριστές τους μετά τις διαδοχικές προπονήσεις σ’ αυτό το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας.

Στις καλύτερες στιγμές του αγώνα, ο Μελισσόπουλος για την Ξάνθη και ο Άλμπα για την Βέροια είχαν τα δύο πρώτα σουτ, ενώ στο 19’ μετά από σέντρα του Τριάδη η κεφαλιά του Χαμζά δεν είχε επιθυμητή κατάληξη. Στο 21’ με παρόμοιο τρόπο απείλησε ο Μεληκιώτης για τους γηπεδούχους ενώ στο 28’ ο ίδιος παίκτης με σουτ έκανε το 1-0 για την Βέροια. Ο Μελισσόπουλος απείλησε με σουτ πριν λήξει το ημίχρονο και ο Χαμζά πριν την εκπνοή ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η Ξάνθη, με τον Καντιμοίρη όμως να κρατάει το 1-0 υπέρ της Βέροιας. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι μεταξύ άλλων, είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, περισσότερες επιθέσεις αλλά και κερδισμένα κόρνερ. Νέα καλή ευκαιρία για την ομάδα του Λουτσέσκου στο 52’ με τον Νιέτο, το σουτ του οποίου απέκρουσε σωτήρια ο Λόπεζ. Στο 58’ όμως ήρθε η ισοφάριση για την Xanthi FC με τον Αντώνη Ράνο να σκοράρει κάνοντας το 1-1 μετά την πάσα του Σολτάνι. Στο β’ μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος, όμως η ξανθιώτικη ομάδα ζήτησε το κάτι παραπάνω χάνοντας μάλιστα και μεγάλη ευκαιρία στο 77ο λεπτό. Ο Κώστας έκανε την προσπάθεια και το σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούλακα των γηπεδούχων να αποκρούει με τα δάχτυλα και με την βοήθεια του δοκαριού ο κίνδυνος απομακρύνθηκε.

Ξάνθη, α’ μέρος: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Χατζητερζόγλου, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Ορφανίδης, Λουσέρο, Μελισσόπουλος, Τριάδης, Χαμζά.
Ξάνθη, β’ μέρος: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Φλίσκας, Λισγάρας, Κολλαράς, Καμαρά, Λουσέρο (68’ Μελιόπουλος), Σολτάνι, Νιέτο, Κώστας, Ράνος.