Πρώτοι οι νέοι της Σκόντα Ξάνθης

Σπουδαίες εμπειρίες αποκόμισαν οι νεαροί ποδοσφαιριστές της SKODA ΞΑΝΘΗ που συμμετείχαν στο τουρνουά που διοργάνωσε η Ολίμπια Λάουπχάιμ μια πόλη που βρίσκεται ανάμεσα στην Στουτγάρδη και το Μόναχο.

Το συγκρότημα του Θόδωρου Σαββίδη πέρα από τα δυνατά παιχνίδια που έδωσε απέναντι σε μεγάλους ποδοσφαιρικούς συλλόγους έφερε και στην Ξάνθη το κύπελλο του πρωταθλητή αφού στον μεγάλο τελικό επιβλήθηκε στα πέναλτι με 5-4.

Μια νίκη που αποτελεί τεράστια επιτυχία τόσο για τους νεαρούς αθλητές και τους προπονητές τους όσο και για την ίδια την πόλη της Ξάνθης αφού η ευρύτερη περιοχή έγινε γνωστή σε πολλούς ανθρώπους της Γερμανίας και όχι μόνο.

Μάλιστα μετά την κατάκτηση του βαρύτιμου επάθλου πολλοί ήταν αυτοί που έδωσαν συγχαρητήρια στους υπευθύνους της αποστολής και ζήτησαν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες για την Ξάνθη.

Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν μετά την λήξη του μεγάλου τελικού όπου από τα μεγάφωνα του γηπέδου ακουγόταν ο ύμνος της SKODA ΞΑΝΘΗ με τους φιλάθλους που παρακολούθησαν την συνάντηση να ξεσπάνε σε χορούς και παλαμάκια.

Στον αγωνιστικό τομέα το συγκρότημα του Θόδωρου Σαββίδη κατάφερε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα καθώς είχε να αντιμετωπίσει μια από τις καλύτερες ομάδες της Γερμανίας στις συγκεκριμένες ηλικίες αλλά και τον κάτοχο του τροπαίου του τουρνουά τα τελευταία δύο χρόνια.

Η λήξη του αγώνα μετά από 60 λεπτά (2 ημίχρονα των 30 λεπτών) δεν ανέδειξε νικητή και έτσι η διαδικασία των πέναλτι έκρινε τον τελικό νικητή.

Το ίδιο άλλωστε είχε συμβεί και στον ημιτελικό όταν η SKODA ΞΑΝΘΗ είχε επικρατήσει της Τβέντε.

Οι Ξανθιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι και στο τέλος πήραν την νίκη με σκορ 5-4 στα πέναλτι.