ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ

Δεν μέτρησε καθαρό γκολ του Ρατζίσκι-Μεγάλη ευκαιρία με τον Τόμιτς
Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε η SKODA ΞΑΝΘΗ το βράδυ της Κυριακής αγωνιζόμενη στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Ηρακλή για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να είναι διαφορετικό αν στο 57ο λεπτό ο 2ος επόπτης της συνάντησης Τάτσης δεν έκανε λάθος και δεν σήκωνε την σημαία του ακυρώνοντας έτσι κανονικά γκολ του Τόμας Ραντζίσκι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες μοιράστηκαν τον έλεγχο του αγώνα.

Στα πρώτα 20 λεπτά το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά είχε την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς πάντως να καταφέρει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία.

Μετά το 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και κατάφεραν να δημιουργήσουν τις δικές τους ευκαιρίες. Μάλιστα στο 35ο λεπτό κέρδισε ένα φάουλ από τα δεξιά.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκές που έφερε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Μαλαγένιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκσπούρνιγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τους γηπεδούχους καθώς στο 47ο λεπτό ο Τόμιτς πήρε την μπάλα από τον Λαμπριάκο και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την πάσα στον Γκρζέλακ που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Ραντζίσκι ενώ στο 67ο λεπτό ο Τόμιτς έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει την απόλυτη ανατροπή αλλά την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας του Ηρακλή πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση.

Το τελικό 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, αποτέλεσμα που ήταν η 5η εκτός έδρας ισοπαλία της SKODA ΞΑΝΘΗ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρακλής: Πάρντο, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Μαλαγένιο, Λεϊτέ, Γκαρσία, Μαυρογενίδης (57’ Γιάντσης), Πουρσανίδης (57’Φονσέκα), Μαρκές, Παπαστεριανός, Ααρόν

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Κωστούλας, Τζιωρτζιόπουλος, Κιντάνα (46’ Τόμιτς), Διγκόζης, Ρίκκα (77’ Φλίσκας), Γκρζέλακ (86’ Βάλλας), Ρατζίνσκι, Λαμπριάκος