Mεγάλη νίκη η Skoda Ξάνθη

Η Ξάνθη αφνιδιάζοντας τους πάντες πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Πανιωνίου και συνέχισε το θετικό της σερί στο πρωτάθλημα. Άνοστο το πρώτο ημίχρονο, δαιμονιώδης ρυθμός στο δεύτερο με δύο γκολ στα τελευταία 7 λεπτά, με σκόρερ τους Μάνσο και Φογκάσα, στο 85′ και στο 94′ αντίστοιχα.

Η Ξάνθη αφνιδιάζοντας τους πάντες πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Πανιωνίου και συνέχισε το θετικό της σερί στο πρωτάθλημα. Άνοστο το πρώτο ημίχρονο, δαιμονιώδης ρυθμός στο δεύτερο με δύο γκολ στα τελευταία 7 λεπτά, με σκόρερ τους Μάνσο και Φογκάσα, στο 85′ και στο 94′ αντίστοιχα. O Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πρσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η απουσία του Ντάριο Φερνάντεζ από την μεσαία γραμμή ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς οι Μάκος και Εξουζίδης δεν φημίζονται για τα δημιουργικά τους προσόντα, ενώ ο Λεβάν Τσικιτισβίλι δεν μπορούσε να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού. Στον αντίποδα η Ξάνθη με πολυπρόσωπο κέντρο και τους Ντενίζ Μπαϊκαρά και Ντάνιελ Μάνσο σε μεγάλα κέφια, έδειχναν ικανοί να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου. Οι “κυανέρυθροι” είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά οι Σιαλμάς και Αραβίδης δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Μάλαρτζ. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό 20λεπτό, η ομάδα του Τάκη Λεμονή ανέβασε στροφές και με ξαφνικές αντεπιθέσεις άρχισε να βγαίνει μπροστά. Σε μία από αυτές θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά το δυνατό σουτ του Λαμπριάκου έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν προβλημάτισε τον Κένιγκ ο οποίος με μεγάλη αυτοπεποίθηση μπλόκαρε σταθερά. Η φλύαρη υπεροχή του Πανιωνίου συνεχιζόταν, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή που είχε ακόμα μία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 36ο λεπτό ο Κιντάνα βγήκε πολύ επικίνδυνα από αριστερά, αλλά ο Πλέτς τελευταία στιγμή πρόλαβε τον παίκτη της Ξάνθης σώζοντας την ομάδα του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς την μεγάλη φάση, με τους γηπεδούχους να υποχρεώνονται σε αλλαγή τερματοφύλακα, καθώς ο Μίροσλαβ Κένινγκ αποχώρησε με έντονες ενοχλήσεις στους κοιλιακούς και την θέση του πήρε ο Ντάριο Κρέσιτς. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο κίπερ του Πανιωνίου αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και πριν το παιχνίδι, αλλά ο τεχνικός των “κυανέρυθρων”, Έβαλντ Λίνεν την τελευταία στιγμή αποφάσισε την συμμετοχή του. Αλλαγή ρυθμού Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος εμφανίστηκε πιο κινητικός και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 63’, όμως το σουτ του Γουνδουλάκη από το ύψος της περιοχής μετά από πάσα του Μπρέσκα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μάλαρζ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με στόχο να φτάσουν σε ένα τέρμα το όποιο όπως φαινόταν θα χάριζε και τη νίκη, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν στο μυαλό τους πρώτα την άμυνα. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης αντέδρασε σωστά άλλη μία φορά όταν στο 80’ στο δυνατό σουτ του Ζωγραφάκη μέσα από την περιοχή, απομάκρυνε εντυπωσιακά. Η αρνητική παράδοση όμως των τελευταίων λεπτών έκανε και πάλι την εμφάνιση της στη Νέα Σμύρνη. Ο Μάνσο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 86′ νίκησε τον Κρέσιτς και πάγωσε τους φίλους του Πανιωνίου. Παρά το αρχικό σοκ ο Πανιώνιος θα μπορούσε να διασώσει το βαθμό στο 90’, όμως ο Μάλαρζ σταμάτησε την κεφαλιά του Αραβίδη. Σαν να μην έφτανε αυτό σε μία ξαφνική αντεπίθεση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Skoda με τον Φογκάσα μετά από πάσα του Βιβέιρο έκανε δύο τα τέρματα της, σφραγίζοντας έτσι το τρίποντο της νίκης. Οι συνθέσεις: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εβαλντ Λίνεν): Κένινγκ (39’ Κρέσιτς), Μπερτέ, Πλετς, Σπυρόπουλος, Μάκος, Εξουζίδης (61’ Ζωγραφάκης), Τσκιτισβίλι, Μπρέσκα, Γουνδουλάκης, Αραβίδης, Σιαλμάς (60’ Καρνέιρο) ΞΑΝΘΗ (Τάκης Λεμονής): Μάλαρζ, Κοντοδήμος, Μαχράτζε, Παβιό, Τοροσίδης, Κιντάνα (90’ Βιβέιρος), Ζουέλα, Μπάρκογλου (64’ Φλίσκας), Μπαϊκαρά, Μάνσο (89’ Φογκάσα), Λαμπριάκος.