Ιδανικό ξεκίνημα

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τη SKODA Ξάνθη. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς εις βάρος του ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε με 1-0.
Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Αντζας στο 37ο λεπτό του αγώνα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι ακρίτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Εμερσον να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τη SKODA Ξάνθη. Η ομάδα του Γιάννη
Ματζουράκη ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα παίρνοντας
τους τρεις πολύτιμους βαθμούς εις βάρος του ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Αντζας στο 37ο λεπτό
του αγώνα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι ακρίτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού
με τον Εμερσον να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" από την πλευρά του από το 70' και μετά προσπάθησε
να φτάσει στην ισοφάριση αλλά ο Πιζανόφσκι διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό
χώρο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Ζαγοράκη
και Μαλαδένη να δίνουν λύσεις στη μεσαία γραμμή.

Στη συνέχεια όμως η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της προσπαθώντας με
συνεχείς αντεπιθέσεις – με κύριο εκφραστή το Λουτσιάνο – να παραβιάσει την εστία
του Τοχούρογλου.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ωστόσο οι ακρίτες
είχαν ελαφρά υπεροχή, με αποτέλεσμα στο 37ο λεπτό ν' ανοίξουν το σκορ με πλασέ του
Αντζα μετά από σθεναρή απόκρουση του πορτιέρο του "Δικεφάλου του Βορρά". Η συνέχεια
δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις με αποτέλεσμα το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων να
διατηρηθεί μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να
προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η μεν Ξάνθη επεδίωκε να αυξήσει
το δείκτη του σκορ ο δε ΠΑΟΚ να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Νίκος Καραγεωργίου από την πλευρά του προσπαθούσε με εσωτερικές
αλλαγές – πέρασε στο ματς το Μπαλάφα δίνοντας στο Μαλαδένη ρόλο κεντρικού αμυντικού
– να βρει λύσεις προκειμένου οι Θεσσαλονικείς να πετύχουν γκολ.

Η καλά δομημένη άμυνα των γηπεδούχων όμως δυσκόλευε το έργο των
παικτών του. Στη συνέχεια ο "Δικέφαλος του Βορρά" ανέβασε την απόδοση του και με
συνεχείς αντεπιθέσεις επεδίωκε να παραβιάσει την εστία του Πιζανόφσκι.

Οι προσπάθειες των Ζαγοράκη, Μίετσελ και Σαλπιγγίδη όμως δεν είχαν
τα επιθυμητά αποτελέσματα και έτσι το σφύριγμα της νίκης βρήκε τους γηπεδούχους
να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις

SKODA ΞΑΝΘΗ: Πιζανόφσκι, Παπαδημητρίου, Τοροσίδης (75' Ντε Ματία),
Παβιό, Σίκοφ, Έμερσον, Αντζας, Τισκίνιο (66' Λαφατα), Μαχράτζε, Λουτσιάνο (57' Γαρπόζης),
Λαμπριάκος.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Ακιέλ (60' Κωνσταντινίδης), Καρυπίδης (64' Μπαλάφας),
Μέγκαχεντ, Χαραλάμπους, Ζαγοράκης, Μαλαδένης, Φουτσίνι, Σικαμπάλα (51' Εγκωμίτης),
Σαλπιγγίδης, Μίετσελ.

Κάρτες

Κίτρινη: Μέγκαχεντ, Τοροσίδης, Ζαγοράκης

Δηλώσεις παικτών

Στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε του αγώνα της Ξάνθης με τον
ΠΑΟΚ, εκ μέρους των φιλοξενούμενων, δηλώσεις έκανε ο Κυριάκος Τοχούρογλου.

"Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, δύναμη και υγεία. Εύχομαι στην Ξάνθη
καλή χρονιά και καλή επιτυχία στην Ευρώπη" είπε αρχικά ο τερματοφύλακας του Δικέφαλου
και συνέχισε: "Ο προπονητής με κάλυψε, θέλουμε δουλειά για να βελτιωθούμε. Την 1η
αγωνιστική πάντα υπάρχει άγχος, αλλά είμαστε μια καινούρια ομάδα. Αμα δείτε ποιοι
παίξανε, θέλουμε χρόνο για να δέσουμε. Έχουμε την πίεση, γιατί ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη
ομάδα και θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο φέτος".

Παπαδημητρίου: "Πολύ σημαντικό όταν κερδίζεις τον ΠΑΟΚ" Για λογαριασμό
των γηπεδούχων, μίλησε ο αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Παπαδημητρίου, ο οποίος υποστήριξε:
"Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη, πήραμε τους τρεις βαθμούς.
Όλα αυτά τα χρόνια στην πρεμιέρα δεν παίζεται θεαματικό ποδόσφαιρο, θα δούμε τι
θα γίνει στα αυριανά (σ.σ. σημερινά) παιχνίδια. Θα βρούμε το ρυθμό μας. Όταν κερδίζεις
τον ΠΑΟΚ, έστω και με 1-0, είναι πολύ σημαντικό. Ευχαριστούμε τον κόσμο που γέμισε
το γήπεδο. Θέλουμε να το κάνει και στα άλλα παιχνίδια".

Δηλώσεις προπονητών

Πολλά περισσότερα περίμενε από την ομάδα του στο παιχνίδι ο Νίκος
Καραγεωργίου, όπως παραδέχτηκε στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ τόνισε ότι το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν
η ισοπαλία, σ' ένα μέτριο ματς, όπως το χαρακτήρισε.

Αναλυτικά, ο Καραγεωργίου, δήλωσε: "Το παιχνίδι ήταν μέτριο και
από τις δύο ομάδες, που μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα. Εμείς χάσαμε, χωρίς να
είναι καλύτερη η Ξάνθη, από μία στημένη φάση,

Έτσι είναι, δεν καταφέραμε προς στο τέλος με την πίεση που ασκήσαμε,
να πετύχουμε κάποιο γκολ και το παιχνίδι έληξε 1-0 υπέρ της Ξάνθης. Δεν παρουσιαστήκαμε
όπως θέλαμε, ήταν και το άγχος της πρεμιέρας.

Οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλότερες για φέτος, θα πρέπει να ξεπερνάμε
τα προβλήματα για να συνεχίζουμε. Υπάρχουν γεγονότα, που πολλοί παράγοντες μπορούν
να τα επηρεάσουν μέσα στο γήπεδο.

Κάποιοι παίκτες μπορεί να μην είναι στο επίπεδο που περιμέναμε.
Ο ΠΑΟΚ για να μην παίξει τόσο καλά, λειτουργήσανε όλα αυτά αρνητικά και δεν πιάσαμε
την απόδοση που θέλαμε.

Το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, γιατί καμία ομάδα δε
δημιούργησε τις φάσεις. Εάν ήσουν φίλαθλους δεν θα ήθελες να το παρακολουθήσεις.
Με μία αδράνεια δεχτήκαμε το γκολ".

ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΚΗΣ:

"ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ"

Με τη σειρά του, ο προπονητής της Ξάνθης, Γιάννης Μαντζουράκης,
είπε: "Η 1η αγωνιστική πάντοτε έχει δυσκολίες. Είμαι ευχαριστημένος από τη μεγάλη
προσπάθεια των παικτών. Πάντα έχουμε αυτήν την αγχωτική κατάσταση όταν παίζουμε
με τον ΠΑΟΚ. Όταν λογικά ο αντίπαλος ρίσκαρε, θα μπορούσαμε να κάνουμε καλές αντεπιθέσεις
για γκολ. Αν είχαμε καθαρότερο μυαλό, θα μπορούσαμε να διευρύνουμε το σκορ. Η διακοπή
θα μας δώσει τη δυνατότητα να δουλέψουμε, να εντάξουμε ακόμη καλύτερα τους νέους.