ΑΤΥΧΗ H SKODA ΞΑΝΘΗ

Η εκτός έδρας ήττα της SKODA ΞΑΝΘΗ επί της ΑΕΚ μπορεί κάλλιστα να χρεωθεί στον παράγοντα ατυχία καθώς η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη με σπουδαία τακτική και υπομονή στο παιχνίδι της έπαιξε μονότερμα στο τελευταίο 20λεπτο την ΑΕΚ αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης.

Η εκτός έδρας ήττα της SKODA ΞΑΝΘΗ επί της ΑΕΚ μπορεί κάλλιστα να
χρεωθεί στον παράγοντα ατυχία καθώς η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη με σπουδαία τακτική
και υπομονή στο παιχνίδι της έπαιξε μονότερμα στο τελευταίο 20λεπτο την ΑΕΚ αλλά
δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης.

Η έλλειψη καθαρού μυαλού, η καλή μέρα του τερματοφύλακα της ΑΕΚ
και η ατυχία ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία της SKODA ΞΑΝΘΗ και τελικά αυτά που στοίχισαν
τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ κυρίαρχη και η υπεροχή της στο παιχνίδι
επιβραβεύτηκε στο 20ο λεπτό όταν ο Σοάρες με πολύ ωραίο τρόπο παραβίασε την εστία
του Πιζανόφσκι.

Μετά την συμπλήρωση του 20λέπτου οι Ξανθιώτες άρχισαν να ανεβάζουν
στροφές και η επιβράβευση ήρθε στο 40ο λεπτό όταν ο Ζαπρόπουλος είδε την προσπάθεια
του να ανακόπτεται αντικανονικά από τον Άλβες μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Λουτσιάνο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ ισοφαρίζοντας την συνάντηση.
Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην ΑΕΚ όταν ο διαιτητής της
συνάντησης Κος Τσίκινης είδε ως πέναλτυ προσπάθεια του Παπαδημητρίου να ανακόψει
τον Σέζαρ. Ο Κατσουράνης πήρε φόρα αλλά ο Πιζανόφσκι νίκησε τον αρχηγό της ΑΕΚ και
έστειλε ισόπαλες τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν ξεκίνησε καλά για την SKODA ΞΑΝΘΗ
καθώς με την συμπλήρωση 15 δευτερολέπτων ο Σέζαρ πέρασε 3 αντιπάλους και με σουτ
έστειλε την μπάλα για 2η φορά στα δίχτυα. Λίγο αργότερα ο Πέτκωφ είχε δοκάρι σε
δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Ουσιαστικά μετά την συμπλήρωση 60 λεπτών η SKODA ΞΑΝΘΗ άλλαξε τακτική.
Ο Γιάννης Ματζουράκης έβγαλε όλα τα όπλα του από το οπλοστάσιο και άρχισε να πυροβολεί
την ΑΕΚ.

Ο Λαμπριάκος στο 73ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει
την μπάλα άουτ. Ο Μπαικαρά λίγο αργότερα από πλεονεκτική θέση αστοχεί. Ο Παπαδημητρίου
με κεφαλιά…σημαδεύει το δοκάρι. Ο Μπαικαρά στο 92ο λεπτό μόνος με τον Χιώτη στέλνει
την μπάλα στην αγκαλιά του πορτιέρο της ΑΕΚ.

Το τελικό 2-1 βρήκε τους 35000 χιλιάδες φιλάθλους της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν
το τρίποντο της νίκης, τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να βρίσκονται στην 2η θέση του
πρωταθλήματος και τους ποδοσφαιριστές της SKODA ΞΑΝΘΗ να τα βάζουν με την ατυχία
τους.

ΑΕΚ: Χιώτης, Μάλμπασα, Αλβες, Κωστένογλου, Μόρας, Πέτκοφ, Κατσουράνης
Ιβιτς (78' Κυριακίδης), Σέζαρ (89' Κωνσταντινίδης), Κρασσάς (70' Καμπάνταης), Σοάρες

SKODA ΞΑΝΘΗ: Πιζανόφσκι, Παπαδημητρίου, Σίκοφ, Ζαπρόπουλος, Τοροσίδης
(80' Κλέμπερ), Μαχράτζε, Πρίττας, Βόζαμπαλ (72' Μπαϊκαρά), Γαρπόζης (64' Κοντοδήμος),
Λουτσιάνο, Λαμπριάκος

Oι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σάντος: "Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για το θέαμα που πρόσφεραν.
Στα πρώτα είκοσι λεπτά κυριαρχούσαμε. Έπειτα παίξαμε αργά και δεν δημιουργήσαμε
ευκαιρίες. Είπα στους παίκτες μου να παίξουν πιο δυναμικά, κάτι που έπραξαν, αφού
μπορούσαμε να φτάσουμε και στο 3-1. Είμαι ευχαριστημένος από τη διάθεση των ποδοσφαιριστών
μου, αν και στο τέλος αντιμετωπίσαμε δυσκολίες. Η κούραση δεν αποτελεί δικαιολογία.
Έχουμε απαιτήσεις και είναι φυσιολογικό να παίζουμε Κυριακή-Τετάρτη".

Ματζουράκης: "Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος
που κάναμε την υπέρβαση. Προσπαθήσαμε όμως δεν κατορθώσαμε να βάλουμε γκολ στις
ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Δεν είναι σωστό να διαμαρτυρόμαστε συνεχώς για τη διαιτησία.
Στο πρώτο γκολ της ΑΕΚ υπάρχει χέρι.Θέλω πάντως να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Σάντος
για την πορεία που κάνει".

Κρασσάς: "Συγχαρητήρια σε όλους. Είμαι ικανοποιημένος από την κατάκτηση
των τριών βαθμών. Δεν ασχολούμαστε με τη διαιτησία. Πλέον έχουμε δύσκολο πρόγραμμα
μπροστά μας"

Παπαδημητρίου: "Χαρήκαμε το παιχνίδι. Χάσαμε από δικά μας λάθη και
του διαιτητή. Δεν μειώνω τη νίκη της ΑΕΚ, που έπαιξε όσο καλά και εμείς. Θέλουμε
να εξασφαλίσουμε μια θέση στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ γι' αυτό και την Κυριακή χρειαζόμαστε
τη νίκη. Μετά θα κοιτάξουμε το Κύπελλο".

Σοάρες: "Ακούμπησα τη μπάλα χωρίς να το καταλάβω, όμως ο διαιτητής