Η Skoda Ξάνθη έχασε δύο βαθμούς από την Κέκρυρα

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην SKODA ΞΑΝΘΗ και την Κέρκυρα στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό του αγώνα όταν ο N’ diaye μετά από πάσα του Γήττα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ έκανε το 0-1.
Παρά την συνεχή πίεση των ποδοσφαιριστών της SKODA ΞΑΝΘΗ και τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταύρου Λαμπριάκου

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην SKODA ΞΑΝΘΗ
και την Κέρκυρα στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό του αγώνα όταν ο N'
diaye μετά από πάσα του Γήττα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ έκανε το
0-1.

Παρά την συνεχή πίεση των ποδοσφαιριστών της SKODA ΞΑΝΘΗ και τις
πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στις καθυστερήσεις
του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταύρου Λαμπριάκου

Απέναντι σε μια ομάδα που πρώτιστο μέλημά της ήταν η διαφύλαξη του
απαραβίαστου της εστίας της, η Ξάνθη διατήρησε καθολική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια
του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο η απόδοσή της να φτάσει στο επίπεδο πρόσφατων, προηγούμενων
εμφανίσεών της.

Η απουσία του (τιμωρημένου) Λουτσιάνο ήταν εμφανής στην ανάπτυξη
των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο δημιούργησαν επικίνδυνες φάσεις στην περιοχή της
Κέρκυρας.

Μόλις στο 2ο λεπτό, κεφαλιά του Γαρπόζη απόκρουσε ο Βεζυρίδης. Η
επόμενη καλή φάση της ακριτικής ομάδας σημειώθηκε στο ημίωρο, με τον Γαρπόζη και
πάλι να σουτάρει εκτός περιοχής και να αστοχεί για λίγο.

Στο 36, το εν κινήσει σουτ του Μπαϊκαρά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική
πλευρά των διχτύων, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βεζυρίδης επενέβη αποτελεσματικά
σε νέο σουτ του επικίνδυνου Γαρπόζη.

Στην επανάληψη, κι ενώ οι φίλαθλοι της Ξάνθης περίμεναν από την
ομάδα τους να εντείνει την πίεση, ήταν η Κέρκυρα που αιφνιδίασε, ανοίγοντας το σκορ
στο 56 με τον Εν' Ντιαγέ, που εκμεταλλεύτηκε λάθος της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων
και πλάσαρε τον Πιζανόφσκι.

Στο 74, ο Αντζας σούταρε, αλλά αδύναμα, και ο Βεζυρίδης απέκρουσε,
ενώ στο 83 η Κέρκυρα έχασε σπάνια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο
Μπράγκα έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, αλλά αντί να πασάρει σε δύο αμαρκάριστους
συμπαίκτες του που περίμεναν τη μπάλα, προτίμησε να ολοκληρώσει μόνος και έχασε
την ευκαιρία. Κι ενώ οι ενδείξεις κατέτειναν ότι η ομάδα από το νησί των "Φαιάκων"
θα "αποδράσει" από την Ξάνθη με ένα σπουδαίο τρίποντο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων
ο… Μαζαράκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη!

Ο Κεφαλλονίτης είδε, και μόνο αυτός, πέναλτι σε ανατροπή του Δημητριάδη
από τον Γεωργίου και έδειξε την άσπρη βούλα. Ακολούθησε πλήθος διαμαρτυριών από
τους φιλοξενούμενους αλλά δεν άλλαξε η απόφαση του Μαζαράκη.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Λαμπριάκος και ισοφάρισε. Αμέσως μετά
ο Μπράγκα διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε, ενώ με τη λήξη του αγώνα οι παίκτες
της Κέρκυρας περικύκλωσαν με "άγριες" διαθέσεις τον Κεφαλλονίτη ρέφερι, τον οποίο
προστάτευσαν, με δυσκολία, οι αστυνομικές δυνάμεις!

Κίτρινες: Φοφόνκα, Ιωάννου, Σφακιανάκης, Πετράς, Γκαρόζης. Κόκκινη:
Μπράγκα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

SKODA ΞΑΝΘΗ: Pizanowski, Άντζας, Sikov, Maghradze, Τοροσίδης, Baykara
(63' Καζάκης), Πρίττας, Kleber (46' Carabas), Γαρπόζης, Λαμπριάκος, Πεχλιβανίδης
(46' Δημητριάδης)

Κέρκυρα: Βεζυρίδης, Πετράς, Γεωργίου, Braga, Σφακιανάκης, Σύρος,
Ιωάννου (56' Αντωνίου), Fofonka, Nyren (20' Ndiaye), Γήτας (78' Γκαρόζης), Πανόπουλος.

Χαμός με Μαζαράκη

Τραγελαφικές καταστάσεις προκάλεσε το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε
ο Μαζαράκης στην Ξάνθη.

Η Skoda εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία παραδέχτηκε ότι πήρε ένα βαθμό
από "ένα ανύπαρκτο πέναλτι που καταλόγισε καθώς ξεγελάστηκε ο επί 93 λεπτά άριστος
διαιτητής", ενώ η Κέρκυρα κινδυνεύει να συνεχίσει την απέλπιδα προσπάθεια της για
παραμονή στην κατηγορία με σημαντικές απώλειες…

Ο Μαζαράκης έχει συντάξει ένα πολύ βαρύ κατηγορητήριο στο οποίο
αναγράφει αναλυτικά τις ύβρεις και τους προπηλακισμούς που δέχτηκε από τέσσερις
ποδοσφαιριστές της νεοφώτιστης ομάδας…

"Ο κ. Μαζαράκης μας έστειλε πρόωρα για διακοπές και έχει και καλό
καιρό στην Κέρκυρα" είπε χαρακτηριστικά ο Σφακιανάκης, ενώ ο Μιχάλης Πανόπουλος
που κινδυνεύει με πολύ βαριά τιμωρία καθώς όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα…ξήλωσε
το σήμα από τη φανέλα του διαιτητή, του πήρε και τις δύο κάρτες τις οποίες και επέστρεψε
αργότερα!

"Αξίζαμε τη νίκη, ίσως σε κάποιο διάστημα του αγώνα να παίξαμε πολύ
αμυντικά αλλά μας πήρε το ψωμί, χάσαμε εκτός από τη νίκη μια ολόκληρη κατηγορία…"
είπε ο Σφακιανάκης σχολιάζοντας την ακραία ενέργεια του συμπαίκτη του …

"H A.O. Kέρκυρα Π.Α.Ε. εκφράζει τα συγχαρητήριά της στους αναμορφωτές
του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Σε εκείνους, που κρυμμένοι πίσω από τους Μαζαράκηδες
κάθε αγωνιστική υποτιμούν τη νοημοσύνη χιλιάδων φιλάθλων κι ύστερα ως Πόντιοι Πιλάτοι
αναζητούν δήθεν υπευθύνους για την κατάντια των Επαγγελματικών Πρωταθλημάτων. Αξίζει
άραγε να ασχολούμαστε σοβαρά μαζί τους;" τόνισε σε ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Κέρκυρα.