Νίκη-ανάσα

Μετά από ένα μήνα και πέντε μέρες η SKODA ΞΑΝΘΗ επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ξανθιώτικη ομάδα με την επιστροφή του Μαρίνου Ουζουνίδη στον πάγκο της είχε ένα εκρηκτικό 10λεπτο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πετύχει τρία γκολ.

Ο Νικολά Μαρίν στο 31’ και ο Δημήτρης Γούτας στο 38’ πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ στην Superleague ενώ ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι με άλλα δύο στο 41’ και το 80’ διαμόρφωσε το 4-0.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Δημήτρης Ελευθερόπουλος (Πανιώνιος):

«Ήταν μία βαριά ήττα. Λυπούμαστε για τον κόσμο και την ιστορία της ομάδας μας. Δεν αρμόζει στον Πανιώνιο το αποτέλεσμα αυτό. Είμαστε όμως υποχρεωμένοι να κοιτάξουμε μπροστά. Πρέπει να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας έτσι ώστε να επιτευχθεί ο στόχος της ομάδας που είναι η παραμονή.»

Μαρίνος Ουζουνίδης (SKODA ΞΑΝΘΗ):

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κερδίσαμε δίκαια και είχαμε ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Ήμασταν πολύ καλά οργανωμένοι και συγκεντρωμένοι. Θέλαμε να κλέψουμε μπάλες από τον αντίπαλο και να εκμεταλλευτούμε ταχύτητα στην επίθεση και τα καταφέραμε. Η νίκη ανήκει αποκλειστικά στα παιδιά που έδειξαν διάθεση και θέληση για τo αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι το μεγάλο σκορ και την εμφάνιση αυτή τα χρωστούσαν στους εαυτούς τους πρωτίστως, στην ομάδα και στον κόσμο στην συνέχεια. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, οι δυνατότητες υπάρχουν και με περισσότερη δουλειά μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι στην συνέχεια. Ήταν ένα αποτέλεσμα που θα μας βοηθήσει.»